Το σύνολο Lego Mindstorms

Posted by sanagn on Σάββατο Ιαν 24, 2009 Under Εισαγωγή στην Πληροφορική

Τα Lego Mindstorms είναι μια σειρά προϊόντων της Lego για εκπαιδευτικό σκοπό , που συνδυάζουν προγραμματίζομενους κύβους (τούβλα) με ηλεκτρικές μηχανές, αισθητήρες, τουβλάκια Lego, και τεχνικά κομμάτια Lego (όπως εργαλεία, άξονες, ακτίνες, και υδραυλικά μέρη) κατάλληλα για να κατασκευάσει ο χρήστης ρομπότ και άλλα αυτοματοποιημένα ή διαλογικά συστήματα.

Η πρώτη εμπορική έκδοση Lego Mindstorms κυκλοφόρησε το 1998 και πωλήθηκε εμπορικά με την επωνυμία Robotics Invention System (RIS). Η τρέχουσα έκδοση κυκλοφόρησε το 2006 ως Lego Mindstorms NXT. Η αρχική Mindstorms Robotics Invention System περιείχε ενα προγραμματιζομενο τούβλο (RCX), δύο κινητήρες, δύο αισθητήρες αφής, και έναν αισθητήρα φωτός. Η νεότερη έκδοση NXT έχει τρεις σερβοκινητήρες και τέσσερις τύπυς αισθητήρων (αφής, φωτός, ήχου, και απόστασης). Τα Lego Mindstorms μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την κατασκευεί μοντέλων με ηλεκτρομηχανικά μέρη ελεγχόμενα από υπολογιστή . Πολλά συστημάτα από την καθημερινή μας ζωή , από ελεγκτές ανελκυστήρων έως βιομηχανικά ρομπότ, μπορούν να διαμορφωθούν χρησιμοποιώντας τα Mindstorms. Τα Mindstorms kits προέκυψαν μέσω μιας συνεργασίας μεταξύ της Lego και του MIT Media Laboratory ως εκπαιδευτικό εργαλείο. Η εκπαιδευτική έκδοση των προϊόντων καλείται Lego Mindstorms for Schools, και έρχεται με το λογισμικό προγραμματισμού ROBOLAB, που αναπτύχθηκε στο Πανεπιστήμιο Tufts χρησιμοποιώντας ως μηχανή το National Instruments LabVIEW.