Πακέτο ενέργειας LEGO 9688

Σύνολο πρόσθετου Ανανεώσιμων πηγών Ενέργειας (9688)

Σύνολο για την κατασκευή και διερεύνηση εναλλακτικών πηγών ενέργειας.

• Κατασκευή και διερεύνηση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.
  • Εξερεύνηση της ενέργειας (παραγωγή, μετάδοση, αποθήκευση – συσσώρευση, μετατροπή και  κατανάλωση)
  • Εμπλοκή των μαθητών στον σχεδιασμό και την μηχανική

Τυπος: LEGO® System and LEGO® Technic
Σχετικά προϊόντα: 9686, 2009688, 9797, 9695, 2000080
Περιεχόμενα: 12 τεμ.
Ηλικία: 8+

Το πρόσθετο αυτό  επιτρέπει στους μαθητές να μάθουν για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τα σύνολο Simple & Powered Machines Set (9686) και το LEGO MINDSTORMS Education (9797).

Το σύνολο περιλαμβάνει ένα φωτοβολταϊκο πάνελ, πτερύγια, ένα κινητήρα / γεννήτρια, φώτα LED, ένα καλώδιο επέκτασης, ένα μετρητή ενέργειας LEGO και έγχρωμες οδηγίες κατασκευής για έξι μοντέλα με το 9686. Προσθέστε τις δραστηριότητες Renewable Energy Activity Pack (2009688) που περιέχουν λεπτομερή σχέδια μαθημάτων για την κάλυψη της ηλιακής, αιολικής και υδροηλεκτρικής ενέργειας.

Συνδεδεμένο με το τούβλο MINDSTORMS NXT, ο μετρητής ενέργειας λειτουργεί ως αισθητήρας και μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο για τον προγραμματισμό όσο και για την καταγραφή δεδομένων.

Το πακέτο “Renewable Energy Add-on Set” 9688, περιλαμβάνει μεταξύ άλλων ένα κινητήρα/γεννήτρια, ένα φωτοβολταϊκή κυψέλη ένα ενεργειακό μετρητή (ο οποίος συνδέεται και με το NXT). Το σύνολο συνδυάζεται πλήρως με το MINDSTORMS Education Base Set, 9797.

1. τον κινητήρα/γεννήτρια (E-motor) με σχέση μετάδοσης 9,5:1, παρέχει μέγιστη ροπή 4,5Ncm και περίπου 800 στροφές το λεπτό (χωρίς φορτίο).
  2. τον ενεργειακό μετρητή(9668) που συνδυάζεται με μπαταρία NiMH  (9669) με χωρητικότητα 150 mAh, .
  3. την φτερωτή της ανεμογεννήτριας (6 τεμ.)
  4. το καλώδιο σύνδεσης
  5. τα  φώτα LED
  6. το φωτοβολταϊκό πάνελ (παρέχει: 5V, 4mA στο άμεσο φως από ένα λαμπτήρα πυρακτώσεως 60W τοποθετημένο 25 εκατοστά από το ηλιακό πάνελ (> 2000 lux)
  7. τις οδηγίες κατασκευής (5 τεμ.)

Ο ενεργειακό μετρητής είναι ιδιαίτερα σημαντικός γιατί οι μαθητές μπορούν να μετρήσουν την παραγόμενη ενέργεια σε Joule, τη τάση και την ένταση του ρεύματος Μπορούν επίσης να χρησιμοποιήσουν αυτό το “πολυόργανο μέτρησης” με το τούβλο MINDSTORMS NXT σαν αισθητήρα έτσι ώστε να πραγματοποιήσουν εφαρμογές όπως:

• κίνηση του φωτοβολταϊκού έτσι ώστε να είναι στραμμένο πάντα προς τον ήλιο καθώς η γη περιστρέφεται
  • περιστροφή της ανεμογεννήτριας έτσι ώστε να είναι πάντα προς τη φορά του ανέμου
  • εμφάνιση μετρήσεων από το όργανο μέτρησης

Λογισμικό Πακέτο Δραστηριοτήτων  (709688)

Λογισμικό Πακέτο Δραστηριοτήτων για το σύνολο Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας – Μετρήσεις (709688)
Αυτό το πακέτο δραστηριοτήτων παρέχει έξι 45-λεπτά μαθήματα και τέσσερις δραστηριότητες επίλυσης προβλημάτων που επιτρέπουν στους μαθητές να εξερευνήσουν τις τρεις σημαντικότερες ανανεώσιμες πηγές ενέργειας: ηλιακή, αιολική και το υδροηλεκτρική, μέσω  πραγματικών μοντέλων της LEGO.

Σύνολο απλές μηχανές (9686)

Αρχές των απλών μηχανών, μηχανισμοί και δομές
Πειραματισμός με ισορροπημένες και μη ισορροπημένες δυνάμεις
Πειραματισμός με τριβή
Μέτρηση απόστασης, χρόνου, ταχύτητας και βάρους
Βαθμονόμηση κλίμακας
37 Δραστηριότητες Μοντέλα Αρχών??
14 Δραστηριότητες Κύριων Μοντέλων
6 Δραστηριότητες Επίλυσης προβλημάτων
Συνδυασμός με το 9688
6 Δραστηριότητες Κύριων Μοντέλων